Cash back – charakterystyka usługi

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jakie konto bankowe wybrać, bardzo często zwracają uwagę na możliwość wypłaty gotówki w bankomatach usytuowanych na terenie naszego kraju. Banki, które przewidują zwolnienie z opłat nawet wówczas, gdy pieniądze wybierane są z „cudzego” bankomatu stawiane są więc wyżej niż te, które nie wprowadzają podobnego ułatwienia. Nasze dążenie do tego, aby ograniczyć dodatkowe koszty związane z tego rodzaju transakcjami wydają się w pełni zrozumiałe, okazuje się jednak, że wcale nie musi wiązać się ono z koniecznością wnikliwego analizowania cennika usług związanych z korzystaniem z bankomatu.

Poszukując odpowiedzi na pytanie o to, w jakim banku konto jest najlepsze możemy przecież koncentrować się na tych podmiotach, które oferują usługę cash back.

Sama usługa wprowadzona została jeszcze w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, a choć największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych i w państwach skandynawskich, również nasi rodacy mogą korzystać ze stwarzanych przez nią możliwości. Tradycyjne lub internetowe konto bankowe z usługą cash back umożliwia wypłatę gotówki w trakcie robienia zakupów, transakcji można przy tym dokonać nie tylko w sklepie, ale również na stacji benzynowej lub w aptece. Przepustką jest tu posiadanie karty debetowej Visa albo MasterCard, a choć jednorazowo można wypłacić zaledwie 200 złotych, transakcja może być powtarzana wielokrotnie aż do momentu, w którym przekroczymy określony wcześniej dzienny limit.

Liczba zalet usługi cash back jest na tyle duża, że warto zainteresować się nią bez względu na to, czy w centrum naszych poszukiwań znajduje się konto dla młodych, czy też rozwiązanie tworzone z myślą o klientach banków w sile wieku.Na pierwszy plan wysuwa się, oczywiście, nasza wygoda, możemy z niej bowiem korzystać w wielu miejscach, często zaś jest to znacznie bardziej praktyczne niż poszukiwanie bankomatu w nieznanej nam miejscowości. Ogromnym atutem usługi wydaje się jednak również to, że z roku na rok cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem. Rośnie liczba podmiotów, które chcą oferować ją swoim klientom, trudno dziwić się więc, że i tych ostatnich przybywa. Po stronie korzyści można również umieścić jej opłacalność.

Najlepsze konto internetowe i tradycyjne zazwyczaj nie przewiduje opłat za korzystanie z niej, nawet jednak, jeśli mamy z nimi do czynienia, są one symboliczne. Za zainteresowaniem się usługą cash back przemawia również charakteryzujące ją bezpieczeństwo, wypłacając pieniądze w sklepie lub aptece nie musimy bowiem obawiać się o utratę karty, co zdarza się niekiedy, gdy bankomat ulega awarii. Mamy przy tym pewność, że pieniądze otrzymamy zawsze, a przecież zdarza się, że bankomat nie jest w stanie wypłacić nam oczekiwanej kwoty. Jedynym minusem usługi cash back wydaje się więc być to, że nadal nie można korzystać z niej podczas zagranicznych podróży, jeśli więc planujemy tego rodzaju wyjazdy powinniśmy liczyć się z tym, że pozostanie nam wybieranie pieniędzy z bankomatów.

Mówiąc o usłudze cash back warto zwrócić uwagę i na to, że współcześnie termin ten jest stosowany dość powszechnie.

Trudno dziwić się więc, że systematycznie zdobywa sobie nowe znaczenia. Obecnie mamy, na przykład, do czynienia ze stosowaniem zamiennie nazwy cash back i money back opisującej usługę polegającą na zwrocie klientowi banku części środków wydawanych z wykorzystaniem karty kredytowej będącej jednym z jego produktów. Termin cash back jest również stosowany przez sklepy, w których można liczyć na to, że część wydanej w nich kwoty wróci do nas w postaci bonów zakupowych lub innych upominków.