Jak być bezpiecznym płacąc przez sieć?

Zakupy internetowe stają się coraz popularniejsze. Co ważne, wśród nie tylko młodych użytkowników globalnej sieci znikają opory przez e-zakupami i płatnościami elektronicznymi – przestaliśmy się tego bać, a coraz więcej osób zakłada sobie internetowe konto bankowe. Konta tego rodzaju mają niewątpliwie wiele zalet, należy jednak pamiętać o tym, by podczas e-zakupów i regulowania płatności drogą elektroniczną zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo. Eksperci są w stu procentach zgodni co do tego, że kluczową i najważniejszą rzeczą jest odpowiednio odporne na złamanie hasło. Powinno ono składać się z minimum ośmiu znaków, z czego każdy z nich powinien różnić się od pozostałych – tylko tak zyskamy pewność, że hakerowi nie będzie łatwo poznać naszego hasła do systemu płatności.

Zamiast zastanawiać się nad tym, jakie konto bankowe założyć, warto również zadbać o to, by hasło, jakim zabezpieczymy dostęp do niego nie było identyczne z tymi, za pomocą których logujemy się do portali społecznościowych, maila czy popularnych serwisów. Postępując tak, na pewno ułatwiamy sobie życie, jednak tym samym znacznie ułatwiamy także zadanie internetowym włamywaczom czekającym na nasze pieniądze. Samo hasło nie zapewni nam jednak stuprocentowej skuteczności w ochronie pieniędzy zgromadzonych na naszym internetowym koncie – równie niebezpieczne, co źle dobrane hasło mogą okazać się wszelkiej maści wirusy atakujące nasz komputer oraz zagrożenia wynikające z korzystania otwartych sieci, dostępnych między innymi w restauracjach czy klubach.

Aby zabezpieczyć się przed wynikającym z tego ryzykiem, komputer czy telefon z którego zamierzamy logować się do takich systemów powinien być zabezpieczony regularnie aktualizowanym programem antywirusowym, dzięki któremu wirusy przechwytujące nasze hasła mają znacznie mniejsze szanse na dostanie się do naszego systemu oraz nie logować się do nich poprzez publiczne sieci – nawet najlepsze konto internetowe nie uchroni nas bowiem przed atakiem cyberprzestępców. Niemal każde konto dla młodych wyposażone jest w funkcję płatności elektronicznych, dlatego też warto zadbać o te kwestie nawet jeśli często z owych opcji nie korzystamy.

Kolejnym niebezpieczeństwem, przed którym uchronić się muszą właściciele internetowych kont – niezależnie od tego, w jakim banku konto jest założone, są próby wyłudzeń pieniędzy.

Jakie coraz częściej mają miejsce w globalnej sieci – uważać należy na wiarygodność sklepów, w którym kupujemy czy też na treść maili, jakie e-złodzieje bardzo często wysyłają do nieświadomych próby oszustwa klientów banków, w których proszą o podanie numeru PIN, czy też zalogowanie się do systemu za pomocą strony, do jakiej prowadzi wysłany przez nich link – koniecznie takie wiadomości należy ignorować bądź zgłosić je policji. Podobnie należy wystrzegać się także klikania w linki, które wyświetlają się w wyszukiwarkach internetowych lub na nieznanych stronach www – do naszego konta koniecznie powinniśmy logować się tylko i wyłącznie poprzez oficjalną witrynę naszego banku.

Warto także pamiętać o tym, że w walce z cyberprzestępcami nie jesteśmy sami.

Większość działań – jak na przykład phishing, czyli wyłudzanie danych logowania – po jakie sięgają internetowi złodzieje funkcjonuje już w kodeksie karnym i podlega ściganiu – w przypadku, jeśli więc pomimo naszej ostrożności padliśmy ofiarą cyberprzestępców, powinniśmy zgłosić ten fakt policji, która wykorzystując najnowocześniejsze metody śledcze być może wpadnie na ślad cyberzłodzieja.