Jak wybrać najlepsze konto bankowe?

Nasza rosnąca wiedza na temat różnorodnych produktów proponowanych przez banki sprawia, że zakładając konto bankowe nie myślimy już wyłącznie o podstawowych operacjach bankowych. Zdajemy sobie sprawę z tego, że rachunek osobisty może pomóc nam w bardziej sprawnym zarządzaniu domowym budżetem, pytanie o to, jakie konto bankowe wybrać zyskuje więc na aktualności, a odpowiedzi, jakie uzyskiwaliśmy kilka lat temu, teraz często okazują się mało przydatne.

Wśród rosnącej liczby produktów bankowych na pierwszy plan nadal wysuwa się konto osobiste.

To właśnie od jego założenia swoją przygodę z bankowością rozpoczynają osoby młode, one też pozwala na zapoznanie się z mechanizmami typowymi dla funkcjonowania banków przez osoby starsze, które dość już mają przetrzymywania oszczędności w szufladzie lub na dnie szafy. Możliwość założenia konta osobistego stwarza niemal każdy działający w Polsce bank, nie oznacza to jednak, że każde konto jest jednakowo atrakcyjne. Ponieważ to zadowolenie z niego przesądzi o tym, czy zainteresujemy się innymi propozycjami składanymi nam przez banki, czy też zniechęcimy się do nich, warto postawić sobie pytanie o to, w jakim banku konto będzie dla nas najlepsze i jakimi cechami powinno się ono wyróżniać na tle rozwiązań oferowanych przez konkurencję.

Najważniejsza z podejmowanych przez nas decyzji związana jest z rodzajem konta osobistego, banki oferują dziś bowiem zarówno tradycyjne, jak i internetowe konto bankowe.

Wybór rozwiązania, które najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku powinien uwzględniać przede wszystkim typowe dla nas potrzeby. Jeśli lubimy nieustanny dostęp do naszych pieniędzy, a konieczność udania się do oddziału banku wywołuje u nas nieprzyjemne skojarzenia – konto internetowe z pewnością nas usatysfakcjonuje. Jeżeli jednak obsługa komputera nie jest naszą najmocniejszą stroną, nie dysponujemy stałym dostępem do sieci, a korzystając z usług bankowych cenimy sobie rady pracownika tej instytucji – tradycyjne konto bankowe w większym stopniu przypadnie nam do gustu.

Podczas podejmowania decyzji dotyczącej rodzaju konta bankowego warto mieć na uwadze również to, że zarówno jego internetowy, jak i tradycyjny odpowiednik posiada nie tylko zalety, ale również przynajmniej kilka wad. Osoby, które wybierają internetowe konto bankowe, muszą liczyć się z wyższymi kosztami transakcji dokonywanych w oddziale banku, a zwolennicy klasycznych rozwiązań mogą przekonać się, że znaczące koszty będzie niosła za sobą próba dokonania transakcji za pośrednictwem sieci.

Gdy zdecydujemy się już na wybór konkretnego rodzaju konta bankowego, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, na jakie opłaty związane z jego prowadzeniem możemy sobie pozwolić.

Analizując oferty przygotowane przez kolejne banki należy przy tym brać pod uwagę nie tylko koszty prowadzenia konta, ale również te, które są związane z wykonywaniem podstawowych czynności związanych z kontem, takich, jak zlecenia stałe, czy też przelewy przez Internet. Nie zaszkodzi też, jeśli doprecyzujemy to, czy i produkty bezpośrednio związane z naszym kontem są rzeczywiście bezpłatne. Może się przecież zdarzyć i tak, że zechcemy skorzystać zarówno z karty debetowej, jak i bankomatu obcej sieci, dobrze więc mieć wówczas pewność, że nie jesteśmy narażeni na koszty stawiające pod znakiem zapytania opłacalność tego rodzaju działań. Banki starają się przyciągać do siebie klientów również poprzez wykorzystanie argumentu cenowego, możemy więc liczyć na to, że najlepsze konto internetowe i tradycyjne dostępne obecnie na rynku będzie zwolnione z tego rodzaju opłat.

Wybierając konto bankowe powinniśmy również zadać sobie pytanie o to, do jakiego stopnia spełnia ono nasze oczekiwania.

Funkcjonalność powinna przy tym charakteryzować zarówno konto dla młodych, jak i to, które zostało stworzone z myślą o starszych klientach banku. Jeśli więc planujemy aktywnie zarządzać swoim kapitałem, wybierzmy konto, które pozwala na wchodzenie w pokrewnych produktów bankowych bez konieczności składania wizyt w oddziale i dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Jeśli zaś lubimy mieć przy sobie gotówkę, skoncentrujmy się na rozwiązaniu, które nie będzie stawiało nam dodatkowych ograniczeń podczas wybierania należących do ans środków finansowych z bankomatów różnych sieci.

Banki, które zabiegają o uznanie w naszych oczach często są w stanie zaoferować nam szereg dodatkowych usług. Podczas wybierania najlepszego konta bankowego warto więc zwracać uwagę na dodatkowe możliwości takie, jak choćby usługa moneyback pozwalająca na odzyskanie części pieniędzy wydawanych na zakupy, za które płacimy kartą albo na rachunki opłacane przez nas przez Internet,