Konto oszczędnościowe czy lokata – wybierz lepiej

Banki oferują dzisiaj swoim klientom liczne udogodnienia i wręcz prześcigają się w proponowaniu kolejnych rozwiązań, jakich zadaniem jest przyciągnięcie większej liczby zainteresowanych osób. Obecnie wiele z nich staje przed pytaniem jakie konto bankowe warto jest wybrać i czy korzystniej będzie zdecydować się na lokatę czy jednak na kontro oszczędnościowe. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego przede wszystkim trzeba je dokładnie przeanalizować i zestawić ze swoimi oczekiwaniami.

Przede wszystkim warto sobie uświadomić czym różni się konto i lokata?

Najważniejszą różnicą jest łatwość późniejszego wypłacenia środków. Konto oszczędnościowe pozwala na wypłacanie i dopłacanie pieniędzy, natomiast lokata to dość „sztywna” propozycja. Jeśli ma się w planach wcześniejsze wypłacenie środków, to zazwyczaj traci się oferowane przez bank oprocentowanie. Poza tym do pieniędzy, jakie już znajdują się na lokacie rzadko można dokładać kolejne sumy. Oszczędnościowe konto dla młodych i lokata są więc rozwiązaniami, jakie najlepiej byłoby skompilować.

Lokata jest przez nas zawiera na dany czas.

Klient zawiera z bankiem umowę, w jakiej określone są warunki lokaty, a przede wszystkim jej oprocentowanie, jakie jest zazwyczaj stałe. Po zakończeniu czasu, na jaki opiewała lokata bank oddaje nam nasze środki, razem z odsetkami, jakie przez ten czas zostały od nich naliczone, rzecz jasna pomniejszone o tak zwany podatek Belki, jaki wynosi aż dziewiętnaście procent. Lokaty, jakie są najbardziej korzystne na rynku dzisiaj oferują najczęściej sześć procent w stali roku.

Pod względem finansowym są więc korzystniejsze niż konta oszczędnościowe, których większa elastyczność odbywa się kosztem niższego oprocentowania, a co za tym idzie, również mniejszego zysku. Banki dzisiaj coraz częściej jednak oferują naprawdę bardzo dobrze oprocentowane internetowe konto bankowe o oszczędnościowym charakterze. Różnica w zysku jest, ale nie jest na tyle duża, by zdecydowanie przemawiała za lokatą. Lokata to raczej rozwiązanie dla tych osób, jakie znają siebie i wiedzą, że oszczędzanie nie jest ich mocną stroną. Zazwyczaj groźba straty odsetek prowadzi do tego, że bez palącej konieczności nie wypłacają pieniędzy z konta. Lokata będzie więc lepszym rozwiązaniem dla osób bardziej rozrzutnych.

Konto oszczędnościowe jest zakładane na dowolny czas. Nie ma tutaj sztywnych ram. Co w takim razie może powstrzymywać korzystających z konta od brania środków, jakie są na nim gromadzone? Duże prowizje, jakie bank pobiera za wszystkie przelewy, jakie są z takiego konta wykonywane. Standardowa stawka w przypadku większości banków zawiera się w przedziale od 5 do 10 złotych, co jest znaczącą kwotą.

Na konto oszczędnościowe poza tym można wpłacić w zasadzie dowolną kwotę.

Minusem lokat zaś jest fakt, że zazwyczaj banki określają minimalny pułap, na jaki może być założona lokata, przy czym nie każda osoba dysponuje tak dużą kwotą pieniędzy. Konta oszczędnościowe są więc o wiele lepszą alternatywą dla osób, jakie chcą oszczędzać niewielkie sumy.

Jak w takim razie pogodzić spór pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym?

Skorzystać z obu rozwiązań. Warto jest podzielić oszczędności na dwie części, z jakich jedna zostanie wpłacona na lokatę, a druga umieszczona na koncie oszczędnościowym. W razie nagłego wypadku będzie można pieniądze podjąć z konta, a wiadomo jak czasami życie potrafi być nieprzewidywalne. Warto jest więc zostawić sobie pewien margines bezpieczeństwa. Na konto oszczędnościowe, ale tylko takie z jakiego przelewy są darmowe, warto jest wpłacać swoją miesięczną pensję, ponieważ zamiast leżeć na zwyczajnym, nieoprocentowanym koncie, będzie ona zarabiała dzięki odsetkom.

Trzeba tylko dokładnie przemyśleć w jakim banku konto będzie najbardziej korzystne. Jednym z banków, jakie proponują konta oszczędnościowe bez płatności za przelew jest BGŻ, rachunek nazywa się BGŻ Optima. Wybrane najlepsze konto internetowe da gwarancję zarobku. Zarówno te środki, jakie zgromadzi się na lokacie, jak i te z kont oszczędnościowym do pułapu stu tysięcy euro są pod ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.